Norweski portal
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Zapisz mnie do newslettera
Reklama
Chcę otrzymać maksymalny zwrot podatku za 2017 rok!
Osoba prywatna Firma
wróć do strony głównej następna aktualność
11/11/2016

Cenne znalezisko archeologiczne w Trondheim!

W podwórku w centrum Trondheim archeolodzy odkryli szczątki, jak podejrzewają, Kościoła Klemensa, gdzie przez 25 lat po jego śmierci na ołtarzu spoczywała trumna św Olafa II. Odnalezione fundamenty są chyba najważniejszym odkryciem archeologicznym w Trondheim w ciągu ostatnich 100 lat.

Zapisz się do Newslettera
Wpisz swój e-mail:

Źródło: wikipedia.org

Źródło: wikipedia.org

„Wszystko wskazuje na to, że odkryte fundamenty, to Kościół Klemensa” powiedziała kierownik projektu Anna Petersén z Norweskiego Instytutu Badań Dziedzictwa Kulturowego (Niku) do gazety Adresseavisen. „Jest to jeden z najbardziej ekscytujących odkryć, w jakie byłam zaangażowana jako archeolog” dodała.

Pierwsze przeprowadzone próby datowania znaleziska pokazują, że kościół został zbudowany w 1015 roku. „To odkrycie ma duże znaczenie historyczne w kontekście naszego kraju” powiedział gazecie specjalny doradca Sissel Ramstad Skoglund dziedzictwa kulturowego.

Kamień węgielny pod budowę kościoła i kilka grobów odkryto podczas wstępnego badania przeprowadzonego przez archeologów z Niku jesienią ubiegłego roku. Prace rozpoczęły się, ponieważ firma miała plany budowy komercyjnego budynku na działce, która znajduje się pomiędzy ulicami Søndregate i Krambugata.

Legenda głosi, że trumna króla Olaf Haraldsson została wykopana z brzegu Nidelva (Nid rzeki) w dniu 3 sierpnia 1031 roku, czyli rok po tym, jak został zabity w bitwie pod Stiklestad.

Włosy i paznokcie wyraźnie urosły, jakby król był żywy. Kiedy zdecydowano, że król Olaf był rzeczywiście świętym, jego ciało zostało przetransportowane do kościoła Klemensa.


Komentarze

Zapisz mnie do newslettera


Zabezpieczenie antyspamowe: 2+3=

Cenne info o Norwegii:
Newsletter:

Lubię źródło cennego info: