Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama
wróć do strony głównej następna aktualność
26/10/2017

Kto powinien być Twoim partnerem biznesowym?

Właściwe i satysfakcjonujące relacje z innymi ludźmi sprawiają, że nasze życie staje się pełniejsze i szczęśliwe, a umiejętność budowania relacji okazuje się w dzisiejszych czasach ważniejsza niż nastawienie tylko na sprzedaż. Tworzenie przyjaznych więzi z kontrahentami, dostawcami, współpracownikami – staje się nieodzowną wartością firmy, a jakość tych kontaktów jest solidną podstawą do tego, aby odnieść sukces w biznesie.

Wspólne porozumienie

Niejednokrotnie przekonujemy się, że zaczynamy intensywną współpracę, gdy widzimy, że nadajemy z innym przedsiębiorcą czy naszym kontrahentem na „tych samych falach”. Bez wątpienia biznes najlepiej robi się z tymi, do których mamy zaufanie.

Wystarczy sięgnąć do prostych relacji np. klient – sklep spożywczy, przez nieco bardziej zaawansowane, jak właściciel domu – brygada remontowa, po te najpoważniejsze – na poziomie przedsiębiorca – i jego klient. Jeśli między kontrahentami występuje wzajemne zaufanie, mniej muszą się zabezpieczać, mniej weryfikować swoje wzajemne działania i nie tracą czasu, aby patrzeć sobie na ręce. Ich współpraca przebiega harmonijnie – można powiedzieć – że rozumieją się bez słów. To oczywiście stan idealny i osiąga się go metodą nieprzypadkową.

Niezależnie od branży

Podejmując wyzwanie, aby być przedsiębiorcą na rynku norweskim – codziennie z pewnością podejmujesz szereg istotnych decyzji. Realizując projekty często musisz zatrudnić podwykonawców. Nierzadko sam jesteś podwykonawcą dla większej firmy lub indywidualnie wyszukujesz kontrahentów i odbiorców swoich usług czy produktów. W takiej sytuacji warto wiedzieć z kim wchodzimy w relacje biznesowe i sprawdzić przyszłego kontrahenta w Norwegii. Jest to możliwe dzięki istnieniu serwisów, umożliwiających to zupełnie nieodpłatnie.

Podstawowy i najczęściej używany rejestr firm w Norwegii to brreg.no . Zdecydowanie więcej informacji możemy uzyskać tu o spółkach akcyjnych niż firmach jednoosobowych (enkeltpersonforetak), ale i tak daje nam przybliżony obraz partnera, z którym zamierzamy podjąć ryzyko wspólnych interesów.

Zasada działania tego serwisu jest bardzo prosta – po wpisaniu w oknie wyszukiwarki nazwy firmy lub jej numeru organizacyjnego otrzymujemy szereg informacji takich jak:

 • dane właściciela i adres firmy,
 • datę założenia przedsiębiorstwa,
 • czy firma jest zarejestrowana w rejestrze MVA (VAT),
 • czy firma zatrudnia pracowników,
 • czy jest wpisana do rejestru handlowego przedsiębiorców i ma prawo do prowadzenia działalności handlowej,
 • w przypadku firmy AS – dowiemy się o składzie udziałowców firmy,
 • wielkości kapitału,
 • w zakładce  ”Kunngjøringer” możemy zaobserwować jakie zmiany występowały w firmie np. zmiana zarządu, zwiększenie kapitału, zmiana daglig leadera i o innych szczegółach mogących stanowić dla nas cenne informacje o przyszłym partnerze biznesowym.

Możesz też napisać do nas, a my stworzymy dla Ciebie raport wiarygodności wskazanej przez Ciebie firmy. Masz do wyboru „Raport STANDARD” lub „Raport AS”.

Raport STANDARD zawiera informacje oraz dane o tym:

 • kiedy została założona firma,
 • kto jest jej właścicielem,
 • jaki jest jego wiek,
 • czy właściciel posiada również inne podmioty,
 • czy firma jest wpisana do rejestru przedsiębiorstw (Foretakstregisteret),
 • czy firma jest wpisana do rejestru VAT,
 • czy firma jest wpisana do rejestru pracodawców,

a także

 • opinie o firmie na norweskich stronach oraz na forach branżowych, jeśli takie istnieją.

Raport AS może zostać wykonany jedynie dla spółek akcyjnych (AS) zarejestrowanych co najmniej 2 lata temu. Raport zawiera wszystkie podstawowe informacje z „Raportu STANDARD”, dodatkowe istotne dane na temat spółki, a także:

 • wskaźnik rentowności,
 • stopę zysku,
 • rentowność kapitału własnego,
 • udział procentowy kapitału własnego w obrotach przedsiębiorstwa.

Warto sprawdzić jak rozwija się firma, z którą zamierzasz podjąć współpracę. Taka analiza kontrahenta nie zajmie Ci więcej niż 5 minut, a może zaoszczędzić rozczarowań w przyszłości. Weź jednak pod uwagę, że istnieje w tych informacjach wiele zmiennych, które łatwo mogą zostać błędnie zinterpretowane. Jeśli jest to dla Ciebie istotne warto skorzystać z pomocy profesjonalisty.

Które biznesy zarabiają największe pieniądze?

Nie wyolbrzymiaj więc swoich problemów, że „znowu wszytko idzie nie tak”, „że jest zły okres”, „że zmieniła się koniunktura”,– prowadź firmę i planuj jej rozwój metodą małych kroków – i staraj się dobierać właściwych kontrahentów, rzetelnych w regulowaniu płatności wobec swoich partnerów handlowych.

Faktem jest, że to właśnie te małe przedsiębiorstwa – szczególnie narażone są na płatnicze turbulencje i zatory, gdyż odpowiadają całym swoim majątkiem. Dlatego też, w przypadku kiedy nasz kontrahent nie wywiązuje się na czas ze swoich należności – początkuje falę i naraża nas na ryzyko utraty płynności finansowej.

Ponadto należy pamiętać, że wszelkie opłaty ponoszone np. z tytułu ZUS, wynagrodzeń dla pracowników oraz innych świadczeń muszą być ponoszone przez przedsiębiorcę cyklicznie, regularnie. W przypadku wystąpienia opóźnień – winą obarcza się przedsiębiorcę, a nie nierzetelnego kontrahenta, który nie wywiązał się ze swoich zobowiązań płatniczych.

Wiele firm nadużywa jednak zaufania swoich kontrahentów, narażając ich na wielkie ryzyko finansowe, stres i dyskomfort. Jest to niebezpieczne szczególnie w kontekście kłopotów, z którymi boryka się coraz większa liczba przedsiębiorców.

Kto jeszcze powinien być Twoim Partnerem biznesowym 

Jeśli już znalazłeś właściwych kontrahentów, odbiorców swoich usług i towarów, warto pomyśleć o doborze na miarę Twoich potrzeb – odpowiedniego doradcy finansowego, który pomoże Ci właściwie zinterpretować i odczytać wyniki Twojej działalności na tutejszym, jakżem wymagającym rynku, będzie pamiętał o Twoich zobowiązaniach i pomoże odzyskać nieuregulowane płatności. Dlatego właściwy dobór firmy rachunkowej, która bezpiecznie poprowadzi Twoje przedsiębiorstwo przez zawiłości norweskiej księgowości- powinien być tak ważny.

I w tej dziedzinie – tak samo jak przy doborze właściwego kontrahenta – najlepiej jest, abyś zakładał współpracę, o której myśli się długofalowo. A taka właśnie powinna być profesjonalna obsługa księgowa i doradztwo. Ta postawa z pewnością później zaowocuje brakiem ryzykownych zachowań finansowych, przejrzystością w dokumentach, a także zachowaniem terminowości w zobowiązaniach i rozliczeniach z urzędami. To także jeden z ważniejszych sposobów na tworzenie wokół swojej firmy stabilnego otoczenia ekonomicznego, skupiania rzetelnych kontrahentów, solidnych dostawców i ugruntowania sposobu wzajemnych rozliczeń pomiędzy nimi, a także dbałość o terminowość i poprawność własnych rozliczeń i zobowiązań podatkowych.

Dlatego naszego rada 👉 korzystaj ze sprawdzonego na rynku biura rachunkowego.

Dzięki temu będziesz miał pewność, że Twój księgowy jest zorientowany w sytuacji twojego przedsiębiorstwa i pomoże Ci jednocześnie zinterpretować pozycję firmy Twojego kontrahenta od strony księgowej.  Biuro takie z pewnością używa systemów księgowych o stabilnej pozycji na rynku. Systemy takie mają zazwyczaj rozbudowane możliwości generowania raportów, co może Ci ułatwić kontrolę i weryfikację ewentualnego kontrahenta.

👉 Dobry księgowy to także taka osoba, która czasami kwestionuje dokumenty finansowe firmy.

Jeśli Twoje biuro „wrzuca w koszty” wszystko, czego sobie życzysz to zapewniamy Cię, że w zasadzie marnujesz swoje pieniądze. Wiele nieprawidłowości wyjdzie na jaw przy pierwszej kontroli. A natrafienie na ewidentne błędy w księgowości da urzędowi pretekst do kontrolowania poprzednich lat.

👉 Znajdź więc biuro z doświadczeniem które będzie Twoim partnerem i doradzi Ci – jak optymalizować podatki w sposób legalny. 

Sprawdź przy okazji wiele ofert przy wyborze biura księgowego i oceń stosunek ceny do jakości, bo tanio nie zawsze znaczy dobrze.

Przeczytaj również: Nie chodzi o cenę, chodzi o jakość

A jeśli księgowość była prowadzona w sposób nierzetelny, to z pewnością taka oszczędność Ci się nie opłaci. Pamiętaj przy tym, że Twoja obecna księgowość może podlegać kontroli także za kilka lat.

Korzystaj z inteligentnych poleceń

Gdziekolwiek mamy firmę – jesteśmy poniekąd zobligowani do tego, aby przedstawiać nasze wyniki do urzędu skarbowego (między innymi po to, aby opłacić podatki). Prowadząc takie rozliczenia jesteśmy w stanie na koniec każdego roku stwierdzić, czy i jakie nasza firma miała obroty, jakie koszty oraz jaki był końcowy wynik finansowy. Jest to bardzo ważna informacja, bo pozwala nam nie tylko ocenić rezultat naszej działalności, ale również to, czy nasza firma zarabia i czy założenia jakie mieliśmy zakładając firmę są spełniane. Te informacje możemy wykorzystać również do tego, aby udoskonalać ofertę naszej firmy – tak, aby nasze dochody rosły. Z drugiej strony możemy próbować optymalizować część kosztową i zdać się na samodzielne kreowanie księgowości.

Automatyzacja wielu czynności pozwala nie zaprzątać sobie głowy drobiazgami i wtedy daje nam możliwość, aby pomyśleć o czymś innowacyjnym, ciekawym, lub też w ramach relaksu oddać się stanowi „nic nierobienia”. Teoretycznie komputery właśnie po to są, żeby automatyzować maksymalnie wiele rzeczy: zestawiać dane, obliczać, prognozować, wystawiać za nas dokumenty księgowe np. faktury. Ich zadaniem jest ograniczenie do minimum pracy człowieka. Dzisiaj automatyzacja staje się wszechobecna. Wpisuje się w codzienność by po prostu służyć ludziom. Klienci obdarzają różne systemy np. płatności coraz większym zaufaniem i chętnie z nich korzystają. Nic dziwnego, że na rynku jest coraz więcej konkurujących ze sobą firm, które oferują swoje usługi na zasadzie – „Będzie Pan zadowolony”. Jakże często przekonujemy się – jaki takie obietnice mają finał…

Nie zawsze automatyzacja pewnych usług zastąpi człowieka. Jeśli coś automatyzujemy, to w pewnym sensie tracimy nad tym kontrolę.

Czy tak do końca powinniśmy na tych „automatycznych wspomagaczach polegać”?

Jeśli dokładnie przemyślimy problem, to może się okazać, że zwyczajnie można o czymś zapomnieć i przez to nasz „automat” nie będzie działał zawsze tak jak należy. Nie wytknie nam błędu, nie zweryfikuje niepoprawnie wprowadzonych danych – a wtedy trzeba będzie poświęcić dużo czasu by dany problem rozwikłać.

Dla wielu „zagadkę” mogą stanowić np. nieprzyjazne formularze. Niektóre systemy w ogóle nie ułatwiają życia klientom. Trudno wtedy powiedzieć, że taka forma pracy jest wygodniejsza z punktu widzenia przedsiębiorcy, bo często musi się on tak naprawdę – po prostu więcej napracować a przy okazji można też wprowadzić się zwyczajnie w kłopoty.

Co tam Panie w Internecie?

Komentarze, oceny czy reklamy publikowane na forach internetowych, w mediach społecznościowych, oraz na opiniotwórczych portalach internetowych, stały się dla wielu wykładnią w podejmowaniu szeregu decyzji – nie tylko biznesowych. Warto zacząć od tego, że firma, która dobry wizerunek buduje latami, dba o swoich klientów i ich komfort prowadzenia działalności.

Dlatego nie opierajmy się na informacjach typu – „czytałem o nich opinię w internecie”, ale poszukajmy takich, które są rzetelne, bo np. twierdzą – „Korzystałem z usług tej firmy…” – „Wiem jak działają”, „Mogę na nich polegać „ – Warto wtedy zadać dalsze pytania: „jak ta współpraca wyglądała” ?, „Z jakiej usługi korzystałeś” ?

Wszyscy wiemy, że opinie w internecie mogą być sztucznie wykreowane a wpisy konkurencji często przybierają formę neutralnych wypowiedzi, dlatego tak trudno z nimi walczyć. Ale pozytywne odpowiedzi klientów na pytania – „jak zachowali się w sytuacji trudnej”, „Jak Ci pomogli”, „czy na pojawiające się problemy – poradzono?”  – powinny być drogowskazem kierującym nas do właściwych wyborów naszych biznesowych partnerów.

Czego wszystkim naszym czytelnikom życzymy.


Komentarze

Zapisz mnie do newslettera


Zabezpieczenie antyspamowe: 2+3=

Pol-Nor