Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama

Bodø – film dokumentalny, czyli film o życiu Polaków za kołem podbiegunowym

Witajcie! Zacznę od początku. Niespodzianka! Jestem Tomasz. Jestem realizatorem dźwięku i producentem muzycznym w Red Yeti Studio i miałem okazje pracować przy dziesiątkach godzin przepięknej muzyki. Od ponad dwóch lat pielęgnuję także swoją kolejną pasję – filmowanie. Zrobiłem już niemal 250 krótkich filmów na social media, głównie dla lokalnych instytucji kultury. Na potrzebę własnych projektów filmowych powołałem do życia kanał Lo-Films – sztuki audiowizualne. Mam także w sobie pokorę by nazwać swoje filmy kinem amatorskim. Zdaję sobie sprawę z mojego wciąż rozwijającego się warsztatu.

Kino dokumentalne zawsze mnie fascynowało. Jestem człowiekiem obserwującym świat z dużą ciekawością, bardzo chciałbym pokazywać Wam to, co widzę i co mnie fascynuje poprzez obiektyw swojej kamery, własną wrażliwość i surową formę. Stale się rozwijam jako twórca. Zakupiłem aparat/kamerę, podstawowe obiektywy, oświetlenie i oczywiście mikrofony. Tworzę, sprawdzam, bawię się i marzę. Właśnie marzenia są motorem mojego najnowszego pomysłu, z powodu którego to czytasz!

Na początek chwila dla Wikipedii: Bodø – norweskie miasto portowe i gmina leżąca w regionie Nordland, administracyjne centrum regionu. Miasto leży za Kołem Podbiegunowym. Bodø jest 119. norweską gminą pod względem powierzchni. Wiemy już, gdzie Was zabiorę? To już wyjaśniam dalej! Nie wiem kiedy się to zaczęło. Może w liceum? Lata temu. Natknąłem się na Norwegię w książkach polskiej fantastyki. Potem były kryminały Jo Nesbø i tajemnicze deszczowe Oslo pełne morderstw, zagadek i mrukliwych Norwegów. Potem przyszła fascynacja podcastem Gosi Dvorakowej mieszkającej w Bodø (Gazela w Laponii), Życie w Norwegii na Spotify). Tak powoli, niepostrzeżenie platonicznie zakochałem się w Bodø. Stało się.

W 2021 odwiedziłem Norwegię dwukrotnie w celu nakręcenia materiału do mojego nowego filmu dokumentalnego o Polakach w Bodø i samym mieście. Finalnie jestem w trakcie montażu 50-minutowego filmu z własną, skomponowaną przeze mnie muzyką. Film opiera się o 9 rozmów/wywiadów z Polakami mieszkającymi z Norwegii. Dokument jest pełen opowieści o życiu, emocji, nostalgii i nadziei. To dość romantyczna i artystyczna forma. Pojawi się w nim także bardzo dużo moich autorskich ujęć pięknej norweskiej natury i codzienności miasta Bodø. Jestem dumny z tego co udało się nakręcić podczas obu podróży. Poznałem fascynujących ludzi, zarówno Polaków jak i Norwegów. Miałem okazję zaznać wspaniałej gościnności i przeżyć prawdziwą przygodę życia! Chciałem pokazać Polakom za pośrednictwem swojego filmu zwykłą Norwegię. Ukazać życie Polaków w Bodø i przybliżyć do siebie obie kultury. To bardzo mnie fascynuje i widzę, że mógłbym zainteresować tym także Was – odbiorców w Norwegii oraz w Polsce.

Podróżowałem sam, na własny koszt, tylko częściowo finansując podróże z niewielkiej zbiórki na portalu odpalprojekt.pl. Nie ukrywam, że cały projekt był dla mnie bardzo kosztowny (jestem artystą amatorem, wszystko to zrobiłem z pobudek artystycznych, nie licząc na żaden zysk z filmu). Za około 3 miesiące mój amatorski film dokumentalny będzie gotowy. Planuję wydarzenia związane z premierą zarówno w Polsce, jak i w Norwegii. Norweska premiera filmu odbyłaby się w Stormen Bibliotek w Bodø. Jestem na etapie rozmów na ten temat. Polską premierę filmu planowałem wstępnie w Bibliotece Publicznej w Piasecznie, w której pracuję.

Poszukuje projektów, wszelakich dróg wsparcia finansowego i nie tylko. Będę wdzięczny za każdą odpowiedź. W razie zainteresowania chętnie odpowiem na pytania, spotkam się lub porozmawiam telefonicznie. Dziękuję za przeczytanie niniejszego opisu mojego projektu filmowego i zachęcam do zobaczenia mojego filmu już w tym roku! Tomasz Korczak

Kontakt do pana Tomka:
https://www.facebook.com/redyetistudio
https://www.facebook.com/lofilmssztukiaudiowizualne
lofilms.kontakt@gmail.comKomentarze

Zapisz mnie do newslettera


Zabezpieczenie antyspamowe: 2+3=