Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama
wróć do strony głównej następna aktualność
06/05/2016

Bezpieczeństwo rowerzystów w Norwegii – TOP 15 o czym powinieneś pamiętać!

Warto czasami zostawić auto w garażu i wybrać się do pracy rowerem. Dzięki temu zatroszczymy się o środowisko, a przede wszystkim o siebie. Należy jednak pamiętać o kilku zasadach, dzięki którym kolarstwo stanie się przyjemnością dla nas oraz dla innych.

Zapisz się do Newslettera
Wpisz swój e-mail:

szlakirowerowe

Nadchodzą coraz cieplejsze dni w Norwegii, która jest bardzo przyjaznym krajem dla rowerzystów. Przed sezonem rowerowym należy zadbać o swoje bezpieczeństwo i innych uczestników ruchu drogowego oraz pamiętać o kilku wskazówkach.

Co warto wiedzieć?

1. W Norwegii obowiązuje nakaz jazdy w kasku ochronnym.

2. Rowerzysta musi być widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego.

3. Uczestnicy ruchu drogowego, w tym także rowerzyści, muszą komunikować innym planowane manewry. Rowerzyści muszą zatem wystawić rękę, gdy zamierzają skręcić.

4. Rower należy odpowiednio oświetlić po zmroku, wyposażyć w oświetlenie z przodu i z tyłu oraz w odblaski na pedałach. Warto mieć także odblaski na ręce i kostce od strony jezdni oraz posiadać kamizelkę odblaskową.

5. Rowerzystów poruszających się na jezdni obowiązują takie same zasady, jak kierowców samochodów, dlatego rowerzyści muszą respektować znaki i sygnalizację świetlną. Przed przejściem dla pieszych należy zejść z roweru.

6. Rower powinien być sprawny, warto zatem przed rozpoczęciem sezonu sprawdzić działanie hamulców i dzwonka.

7. Rowerzysta w Norwegii ma prawo do poruszania się po chodnikach, ścieżkach rowerowych i drogach. Nie może natomiast poruszać się po autostradach i drogach zabronionych. Także część tuneli w Norwegii jest nieprzejezdnych dla rowerzystów, warto więc sprawdzić przed podróżą, czy na planowanej trasie takie się znajdują.

8. Rowerzysta nie musi posiadać dokumentu, który potwierdzałby jego zdolność do jazdy na rowerze.

9. Rowerzyści mogą przewozić ze sobą pasażerów: dwoje dzieci do lat 6 lub jedno dziecko w wieku od 6 do 10 lat. W tym celu należy posiadać specjalne siodełko lub przyczepkę.

10. Dzieci mogą poruszać się po drogach na rowerze samodzielnie po ukończeniu 10 roku życia.

11. Rowerzyści mogą wymijać innych uczestników ruchu drogowego, ale muszą pamiętać przy tym o zachowaniu szczególnej ostrożności.

12. Rowerzyści nie mogą jechać obok siebie, muszą poruszać się w kolumnie i powinni zachować 1,5 m odstępu od innych pojazdów.

13. Obowiązuje bezwzględny zakaz poruszania się na rowerze pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających.

14. Za rowery przewożone pociągiem trzeba zapłacić 10% wartości biletu, a autobusem 50% ceny biletu. Rowery można przewozić w wagonach bagażowych lub w luku bagażowym w autobusie.

15. Istnieje możliwość wypożyczenia roweru w sklepach sportowych, biurach turystycznych i na kempingach.


Komentarze

Zapisz mnie do newslettera


Zabezpieczenie antyspamowe: 2+3=

Agnieszka - 2023-03-23
Co za bzdury, w Norwegii nie ma obowiazku jazdy w kasku ochronnym jest tylko zalecenie w celu zwiekszenia bezpieczenstwa. Moze warto zaktualizowac artykul.
Skibbbi - 2019-07-11
Punkt 1 i 13 jest nieprawdziwy