Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama
wróć do strony głównej następna aktualność
08/05/2015

Ambasador Norwegii zginął w katastrofie helikoptera w Pakistanie

Norweski Ambasador w Pakistanie jest wśród siedmiu osób, które zginęły w katastrofie śmigłowca w północnej części tego kraju. Helikopter wojskowy, którym leciał dyplomata, rozbił się podczas lądowania. Jak powiedział rzecznik armii Pakistanu generał Asim Saleem Bajwa, wśród zabitych są Ambasador Filipin oraz żony indonezyjskich i malezyjskich ambasadorów. Ponadto ranni zostali ambasadorzy: Holandii, Polski, Rumunii, RPA, Malezji i Indonezji. Rzecznik polskiego MSZ podał na Twitterze, że polski ambasador został „lekko ranny”.

Ministerstwo obrony Pakistanu tłumaczy, że przyczyną katastrofy była prawdopodobnie usterka techniczna w ogonie helikoptera, która uniemożliwiła bezpieczne lądowanie. Norweskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych potwierdza, że ambasador Leif H. Larsen zginął w katastrofie.

„Zostaliśmy poinformowani przez władze pakistańskie, że był to wypadek” powiedziała premier Norwegii Erna Solberg norweskiej telewizji. Natomiast Muhammad Khorassani, główny rzecznik Talibów, w języku urdu wydał oświadczenie, że „helikopter został zestrzelony przez pocisk przeciwlotniczy, zabijając pilotów i wielu zagranicznych ambasadorów”.

Zapisz się do Newslettera
Wpisz swój e-mail:

norwaynews.com

norwaynews.com

Helikopter był w drodze do północnej miejscowości Naltar gdzie premier Nawaz Sharif miał wziąć udział w publicznej ceremonii otwarcia nowo zainstalowanego wyciągu krzesełkowego w ośrodku narciarskim. O tym, że przyczyną wypadku była usterka techniczna, poinformował na Twitterze rzecznik armii Pakistanu generał Asim Saleem Bajwa. Premier Pakistanu Nawaz Sharif, odwołał ceremonię otwarcia wyciągu krzesełkowego i ogłosił jednodniową żałobę narodową. Premier wyraził również głęboki żal i złożył kondolencje rodzinom poległych w katastrofie. Samoloty pakistańskich sił powietrznych będą transportowały rannych i poległych w tragedii do Islamabad- stolicy Pakistanu.

Rzecznik Talibów w swoim oświadczeniu poinformował także, że helikopter został zestrzelony przez pocisk przeciwlotniczy. Wierzytelność tego oświadczenia nie została jednak jeszcze potwierdzona.

Jak powiedział jeden z pasażerów drugiego helikoptera „delegacja dyplomatów i dziennikarzy udała się dziś trzema helikopterami Mi-17 do regionu Gilgit-Baltistan w pakistańskim Kaszmirze. Jeden ze śmigłowców podczas lądowania rozbił się i spadł na budynek szkoły”.


Komentarze

Zapisz mnie do newslettera


Zabezpieczenie antyspamowe: 2+3=

halo - 2015-05-08
:OOOO Niech im ziemia lekką będzie...