Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama
wróć do strony głównej następna aktualność
12/04/2016

500 zł na dziecko za granicą

Jednym z najważniejszych projektów obecnego rządu w Polsce jest program 500 plus. W ramach projektu państwo wypłaca świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł na drugie i każde kolejne dziecko urodzone w danej rodzinie.

Zapisz się do Newslettera
Wpisz swój e-mail:

girlfriends-photos-680286_640

Świadczenie może być wypłacane także rodzinom z jednym dzieckiem w przypadku, gdy dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 800zł brutto lub 1200zł brutto, gdy dziecko jest niepełnosprawne.

Szczegóły, aktualności i wnioski dotyczące ustawy są dostępne na stronie: http://www.program500plus.pl/. W jednym z fragmentów ustawy można dowiedzieć się, że „członkowi rodziny przysługują na dziecko świadczenia rodzinne za granicą, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej”.

Świadczeń rodzinnych nie będzie można pobierać w dwóch krajach. Weryfikacją rodzin mieszkających obecnie za granicą ma zająć się marszałek danego województwa. Jeśli rodzice korzystają ze świadczeń rodzinnych w kraju, w którym aktualnie się znajdują, to marszałek na pewno zostanie o tym poinformowany. Osoby, które pobierały nienależne im pieniądze, będą musiały je zwrócić.

Polacy w Norwegii muszą spełnić dużo mniejsze wymagania, by dostać dodatek na dzieci niż w ojczyźnie, dlatego wielu z nich, nie jest nawet zainteresowanych pieniędzmi z Polski. Pobieranie świadczenia z kraju wykluczyłoby możliwość pobierania świadczenia w Norwegii, co jest bardzo często niekorzystne.

W Norwegii istnieje wiele różnych świadczeń na dzieci ­ zasiłek rodzinny, opiekuńczy, rodzicielski, becikowe. Polacy mogą z nich korzystać, jeśli sązarejestrowani, posiadają zezwolenie na pracę i płacą składki na ubezpieczenie  społeczne.


Komentarze

Zapisz mnie do newslettera


Zabezpieczenie antyspamowe: 2+3=