Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama
wróć do strony głównej następna aktualność
30/09/2015

5 sposobów na utrzymanie szczurów z dala od domu

Z powodu niedawnych powodzi w Norwegii szczurów jest znacznie więcej niż zwykle. Podwyższony stan wód w kanałach zachęca je do wyjścia na powierzchnię. Jesienią szczurów jest więcej, ponieważ wiosną i latem samice miały dostęp do dużej ilości wartościowego pożywienia, w związku z tym rodzą więcej młodych. Szczury rozmnażają się, gdy mają stały dostęp do żywności, dlatego nie należy wyrzucać resztek do kanalizacji. Szczury mogą rozprzestrzeniać niebezpieczne dla ludzi choroby np. salmonellę.

Zapisz się do Newslettera
Wpisz swój e-mail:

roof-rat-961499_640

Oto 5 rad, jak nie dopuścić do szczurzej inwazji w domu:

1. Dom powinien być szczelny. Szczur może przecisnąć się już przez szczelinę o szerokości 12 mm (mysz – nawet 6 mm!). Otwory wentylacyjne także powinny być uszczelnione.

W miastach szczury dostają się do mieszkań przez kanalizację, stać się to może zwłaszcza na parterze, ale zauważono takie przypadki również w toaletach na 5 czy 6 piętrze.

2. Zabezpiecz wszelkie pęknięcia. Zlikwiduj szpary w kamiennych ścianach, sprawdź fundamenty i okolice rur i kabli. Uzupełnij ewentualne braki wykładziny podłogowej.

3. Nie dokarmiaj szczurów. Można ograniczyć im dostęp do pożywienia poprzez zainstalowanie szczelnych koszy na śmieci. Upewnij się, że gryzonie nie mają dostępu do pasz dla zwierząt czy nasion dla ptaków (szczególnie upodobały sobie nasiona słonecznika). Uprzątnij śmieci z ogrodu i podwórza.

4. Zwróć uwagę na pokrywy studzienek. Szczury mogą dostać się przez nie do kanalizacji lub systemu rur. Sprawdź pokrywę kanalizacji deszczowej w swojej piwnicy.

5. Kontroluj teren wokół domu. Nie pozwól szczurom zbudować sobie schronienia. Nie składuj drewna na opał przy ścianie – to dla nich doskonała kryjówka!


Komentarze

Zapisz mnie do newslettera


Zabezpieczenie antyspamowe: 2+3=