Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama
wróć do strony głównej następna aktualność
30/10/2016

5 kroków, by dołączyć do grona przedsiębiorców w Norwegii

Polacy nie mają żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o rozwijanie skrzydeł przedsiębiorcy na ziemi norweskiej. Proces rejestracji nowej firmy zamyka się maksymalnie w okresie miesiąca. Zazwyczaj proces otwierania firmy w przypadku osób, które posiadają norweski numer personalny, trwa od 3 do 6 dni. Wszystkie formalności można załatwić z domu, więc nawet nie trzeba tracić czasu na stanie w kolejkach w urzędach i innych instytucjach państwowych. Proces rejestracji firmy jednoosobowej w Norwegii jest całkowicie bezpłatny. O tym, jak założyć firmę w Norwegii i o czym należy pamiętać w późniejszych etapach, specjalnie dla Czytelników, napisała firma Quali.

Zapisz się do Newslettera
Wpisz swój e-mail:

5umowa o prace

KROK 1

Wejdź na stronę urzędu Bronnoysund i wydrukuj formularz założenia przedsiębiorstwa. Wypełniłeś już poprawnie formularz? Teraz musisz poczekać na potwierdzenie rejestracji przedsiębiorstwa. Z urzędu dostaniesz 2 listy. W jednym będzie informacja na temat założenia firmy, a w drugim Twój numer personalny (jeśli wcześniej go nie posiadałeś). Do założenia firmy w Norwegii nie potrzebujesz mieć stałego numeru personalnego ani nawet tymczasowego. Numer możesz otrzymać podczas procesu rejestracji. W tym celu będzie konieczne dostarczenie kopi paszportu, która będzie potwierdzona przez norweską policję lub ambasadę w Polsce.

KROK 2

Po otrzymaniu dokumentów potwierdzających rejestrację firmy możesz założyć konto w jednym z norweskich banków, tj. bedriftskonto. Do banku należy zabrać także ważny paszport oraz pisemne potwierdzenie posiadania norweskiego numeru personalnego. Norweskie konto bankowe jest niezbędne do tego, żeby zacząć wystawiać faktury. Pamiętaj, że na fakturach powinien znajdować się także numer organizacyjny przedsiębiorstwa.

KROK 3

Wypełnij deklarację podatkową. Odpowiedni formularz możesz ściągnąć ze strony urzędu. W deklaracji należy wpisać przewidywaną kwotę zarobków w roku obrotowym. Wypełniłeś deklarację? Teraz możesz ją wysłać do urzędu podatkowego. Ze strony urzędu dostaniesz informację, do kiedy i w jakiej wysokości musisz wpłacić zaliczki na podatek dochodowy.

KROK 4

Osiągnąłeś obroty firmy w wysokości 50 tysięcy NOK? Teraz należy pamiętać o wpisie do rejestru VAT. Przedsiębiorstwa, które przekroczą obrót w wysokości 50 000 NOK w ciągu 12 miesięcy są do tego zobligowane. Wpis odbywa się za pośrednictwem portalu altinn.no lub za pomocą formularza Samordnetregistermelding Del 2, który jest dostępny na stronie www.brreg.no. O czym musisz teraz pamiętać? Od tej pory, co dwa miesiące, masz obowiązek składania deklaracji VAT.

KROK 5

Firmę w Norwegii można nie tylko łatwo otworzyć, ale także w prosty sposób zamknąć. W tym celu należy wypełnić stosowny formularz i wysłać go do urzędu podatkowego. Twoja firma może zostać zamknięta, jeśli nie ma długów w stosunku do budżetu państwa, a jej stan prawny nie budzi przeciwwskazań do rozpoczęcia procedury zakończenia działalności.


Dowiedz się więcej na temat prowadzenia firmy w Norwegii:


Komentarze

Zapisz mnie do newslettera


Zabezpieczenie antyspamowe: 2+3=