Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama
wróć do strony głównej następna aktualność
16/05/2017

17 maja czyli Dzień Konstytucji w Norwegii

Każde państwo ma swoje ważne święto narodowe, ale w tylko nielicznych z nich jest ono obchodzone z takim rozmachem jak w Norwegii. Orkiestry dęte, parady, tradycyjne kostiumy i lody. Dużo lodów. Celebracja 17 maja jest imprezą, jaka w Norwegii zdarza się raz w roku. Jest to święto norweskiej konstytucji, która została podpisana 17 maja 1814 roku w Eidsvoli. Dokument ten pozwolił Norwegii oficjalnie zyskać miano niezależnego królestwa.

Obchody

Najważniejszą częścią obchodów święta 17 maja są parady dzieci, Barnetoget. Każde mniejsze i większe miasto, jak i wioski goszczą parady dzieci w ciągu rana. Szkolne orkiestry maszerują wtedy na czele pochodów, a uczniowie machają małymi norweskimi flagami, i przygotowanymi wcześniej banerami, przechodząc klasa po klasie ubrani w tradycyjne narodowe kostiumy. Po południu zazwyczaj odbywają się parady ludności, Folkeltog. Swoje parady obchodzą też uczniowie, którzy kończą szkołę. Ich znakiem rozpoznawczym są jednoczęściowe, niebieskie lub czerwone stroje. Na ich paradach często pojawiają się busy i vany z dużymi sprzętami grającymi. Lody i hot dogi są już znakiem rozpoznawczym podczas święta 17 maja. Popołudniami organizowane są różne gry i wygłaszane przemówienia i apele.

Przeczytaj również: Norwegowie obawiają się terrorystów – parada 17- ego maja zagrożona?

Rys historyczny

Celebracje 17 maja zapoczątkowane zostały bardzo spontanicznie przez ludność. Jednak Norwegowie byli wówczas w unii ze Szwecją (w istocie Norwegia była pod panowaniem Szwecji). Przez pierwsze kilka lat król pozwalał na obchodzenie święta przez ludzi, ale w roku 1820 Karl Johan, który wówczas piastował tę funkcję zakazał tego zwyczaju. Szwedzi byli zdania, że obchody 17 maja były niczym innym jak prowokacją wymierzoną w Szwecję i rodzinę królewską. Ta decyzja wznieciła tylko w Norwegach poczucie niezależności, a tłumy zebrały się na głównym placu Oslo – placu Christiana, co później w historii zostało nazwane mianem Bitwy o Plac z roku 1829. Sytuacja ta zaowocowała takimi rozruchami, że choć Szwedzi próbowali jeszcze w jakiś sposób wpłynąć na sytuację, to finalnie król musiał pozwolić na obchody dnia 17 maja.

Przeczytaj również: Podwojenie cen opłat drogowych w Oslo od października

Jest to bardzo wyjątkowy czas dla wszystkich Norwegów. Jeżeli macie okazję, powinniście postarać się dołączyć do reszty mieszkańców i na własne oczy przekonać się jak świętują ten dzień mieszkańcy krainy fiordów. Patriotycznie? Prawdopodobnie, ale nie występują akcenty militarne i panuje generalnie bardzo przyjazna, sielankowa atmosfera. Bardziej przypomina to festyn, niż święto narodowe w takim rozumieniu, jakie przyjęło się w Polsce. Pamiętajcie też, że większość sklepów i biur jest tego dnia zamkniętych. Jeżeli planujecie podróżować wtedy samochodem – większość centrów miast jest wyłączona z ruchu ze względu na odbywające się uroczystości.


Może Cię również zainteresować:


Komentarze

Zapisz mnie do newslettera


Zabezpieczenie antyspamowe: 2+3=