Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama

Jak przebiega polska wymiana handlowa z rynkami w Skandynawii?

Biznes w Norwegii       Współpraca handlowa Polski i Norwegii utrzymuje się na stałym, dość wysokim poziomie. Zauważalny jest także jej stopniowy wzrost. Wartość polskiego eksportu do Norwegii za ubiegły rok szacuje się na 2 mld euro. W porównaniu, na przykład, do wartości eksportu polskiego handlu do Niemiec, nie jest to wynik wysoki (stanowi ok. 5 % wartości wymiany handlowej z sąsiadem zza Odry), ale na płaszczyźnie współpracy z rynkami Skandynawii zauważalny jest duży potencjał rozwojowy. Największe szanse na dalszy rozwój ma branża okrętowo-stoczniowa, która generuje ponad 50 % polskiego eksportu do Norwegii i jest uważana za jego podstawę. Również małe i średnie przedsiębiorstwa coraz lepiej radzą sobie na rynku norweskim. Z obserwacji wynika zatem, że Polacy mają szanse ze swoimi produktami znaleźć miejsce w handlu w Norwegii. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się polskie materiały budowlane i konstrukcje stalowe. Rynek norweski wykazuje również zapotrzebowanie na outsourcing usług informatycznych i inżynieryjnych oraz wykonawstwo i podwykonawstwo budowlane. I to właśnie w tych branżach, i przy eksporcie tych produktów Polacy mogą znaleźć zatrudnienie.

      Sprzyjającym faktem dla rozwoju współpracy handlowej naszego kraju i Norwegii jest to, że koszty pracy i produkcji w Skandynawii są o wiele wyższe niż w Polsce, dlatego też poszukiwani są wykonawcy i dostawcy w konkurencyjnych, niższych cenach. Również bliskie położenie naszych krajów jest pomocne w rozwoju dalszej współpracy.

      Pierwszym i najważniejszym krokiem dla polskich przedsiębiorców, jest stworzenie atrakcyjnego dla odbiorcy produktu, o bardzo dobrej jakości. Skandynawowie są bowiem znani ze swoich wysokich wymagań, co do jakości oferowanego im artykułu. Następne kroki zależą już od możliwości finansowych, organizacyjnych i pomysłu sprzedającego. Wachlarz dostępnych propozycji jest szeroki. Można skorzystać z pomocy różnego rodzaju instytucji wspierających biznes, można próbować dotrzeć do klienta samodzielnie, można korzystać z usług , itd. Istotnym jest jednak fakt, że przedsiębiorcy ze Skandynawii mogą być początkowo nieufni w stosunku do polskich partnerów. Trzeba zatem uzbroić się w cierpliwość i zadbać o merytoryczne przygotowanie podczas rozmów i spotkań handlowych. Gdy już wypracujemy sobie mocną pozycję na tamtejszym rynku, damy się poznać jako partnerzy fachowi, solidni, oferujący produkty o wysokiej jakości, i przede wszystkim, nie będziemy już firmą anonimową, wówczas można liczyć na wieloletnią korzystną współpracę.

      W Szczecinie, Regionalne Centrum Innowacji i Transferu Technologii zorganizowało szkolenie dla przedsiębiorców z województwa zachodniopomorskiego, które dotyczyło współpracy handlowej z rynkiem w Skandynawii. Przemysłowcy mogli dowiedzieć się istotnych rzeczy na temat tego, jakimi partnerami są mieszkańcy Północy Europy, w jakie produkty warto inwestować, by znaleźć rynek zbytu, a przede wszystkim dlaczego warto próbować zaistnieć na rynkach skandynawskich.