Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama

Do kiedy trzeba rozliczyć podatek w Norwegii?

Do kiedy trzeba rozliczyć podatek w Norwegii? Czas, w którym należy składać zeznania podatkowe w Norwegii przypada na przełom marca i kwietnia. Ten artykuł powstał, by przybliżyć ci zasady tego procesu i terminy, do kiedy trzeba rozliczyć podatek w Norwegii.

Każda osoba, która pracowała w Norwegii oraz jest rozliczana przez Centralny urząd Skarbowy ds. Cudzoziemców, jest zobligowana do złożenia zeznania podatkowego. Do tej grupy wchodzą najczęściej pracownicy oddelegowani, czy wynajęci do pracy w Królestwie Norwegii przez polskie przedsiębiorstwa. Natomiast pracownik, który był zatrudniony jedynie w norweskich firmach, jest rozliczany przez lokalny urząd skarbowy i nie musi składać zeznania podatkowego. Należy wtedy pamiętać, ze jeśli nie zdecydujesz się na złożenie zeznania, to zostaniesz rozliczony automatycznie, bez brania pod uwagę jakichkolwiek ulg.

Do kiedy trzeba rozliczyć podatek w Norwegii? Ostatnim dniem na składanie zeznania podatkowego jest 30 kwietnia br. Jednak, jeśli składasz zeznanie drogą elektroniczną, termin ten może zostać wydłużony do końca maja, oczywiście po wcześniejszym wnioskowaniu o przedłużenie terminu.

Polacy mogą liczyć w Norwegii na korzystne ulgi. Jedną z nich jest tzw. „status pendler”. Oznacza on osobę podróżującą z Norwegii, gdzie pracuje, do kraju zamieszkania, czyli w tym wypadku Polski, gdzie posiada małżonkę/a oraz/albo dzieci, czy samodzielne mieszkanie. Odlicza się wtedy koszty zakwaterowania, wyżywienia lub/i podróży do kraju, które zostały poniesione we własnym zakresie. Jeśli podróżujesz do rodziny (żona lub/i dzieci), obowiązuje cię wymóg 3 podróży w ciągu roku. W przypadku osób samotnych, liczba ta wzrasta do podróży co najmniej raz na trzy tygodnie. Status Pendler w 2020 roku zostaje zastąpiony przez ulgę Kildeskatt.

Ulga standardowa 10% skierowana jest do osób, które nie spełniają powyższych warunków. Przy tym należy pamiętać, że ten odpis może być wykorzystywany tylko przez 2 lata od czasu uzyskania rezydencji podatkowej w Norwegii. Ulga 10% w 2019 roku została zastąpiona przez system podatkowy PAYE.

Kildeskatt to wprowadzona w Norwegii w 2019 roku forma opodatkowania dochodów pracowników zagranicznych (arbeidsinntekt). Dochody z tytułu pracy opodatkowane są stałą stawką 25% (w tym 8,2% Trygdeavgift). Kildeskatt przeznaczone jest dla: Ten rodzaj odliczenia nie dotyczy m.in. osób prowadzących działalność gospodarczą, marynarzy czy osób uzyskujących dochody z określonych tytułów, np. wynajmu nieruchomości i ruchomości, pensji państwowej czy dochodów podlegających Trygdeavgift.

Rybacy i marynarze pracujący w Norwegii mogą skorzystać ze specjalnej ulgi – Særskilt fradrag – uprawniającej do odliczenie od podstawy opodatkowania 30% uzyskanego dochodu.
Limity odpisów z tytułu ulgi dla rybaków i marynarzy to: Zwrot podatku można uzyskać: