Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama

Identyfikator Byggekort

Identyfikator byggekort Czym jest identyfikator Byggekort?

Jeżeli pracujesz w Norwegii w branży budowlanej, masz obowiązek posiadać identyfikator Byggekort. Niestety trzeba go zamówić i zapłacić ok. 122 NOK łącznie z podatkiem VAT. Identyfikator ma swój okres ważności. Zazwyczaj równa się czasowi zatrudnienia, ale nigdy nie przekracza dwóch lat. Kiedy ów dokument traci ważność należy go bezzłocznie zwrócić do Oberthur Technologies. Tam zostaje on zniszczony.

Należy wziąć pod uwagę fakt, że zamawianie identyfikatora może się przedłużać z powodu wielu spraw formalnych w różnych instytucjach. To właśnie jest częstą przyczyną rezygnacji pracodawców z tych dokumentów. W trakcie oczekiwania na identyfikator (po jego wcześniejszym zamówieniu) praca na budowie nie jest zabroniona. Dlatego też chcąc zadowolić Inspekcję Pracy należy niezwłocznie rozpocząć proces rejestracji i trzymać się wszystkich terminów.

Dokument muszą także posiadać ci pracownicy, którzy są zatrudnieni na wyjątkowo krótki okres. Brak dokumentu wiąże się z wysokimi karami. Pracodawca musi zamówić identyfikator dla pracownika, a jeśli nie zrobi tego, wtedy otrzymuje nakaz wykonania tej czynności w konkretnym terminie. Jeśli termin minie, a pracodawca nadal nie zamówi dokumentów, sprawę przejmuje Inspekcja Pracy, która jest w stanie zawiesić prace budowlane. Zaś w wyjątkowych sytuacjach, sprawa trafia na policję. Wiąże się to z groźbą trzymiesięcznego więzienia dla pracodawcy.

Co trzeba sprawdzić przed zamówieniem Byggekort?

Identyfikator pozwala rozpoznać daną osobę oraz zdobyć informację, gdzie ona pracuje. Dlatego są obowiązkowe dla każdego, pracującego w branży budowlanej.

Jest to dosyć istotny temat dla emigrantów, ponieważ Polacy coraz częściej wybierają Norwegię, i niezmiennie od lat szukają pracy na budowie. Należy zwrócić uwagę na pewien warunek obowiązujący tamtejszych pracowników, a mianowicie identyfikatory Byggekort.

Są one obowiązkowe dla tych pracujących długotrwale, krótkotrwale, zatrudnionych przez firmę norweską lub zagraniczną, ale także dla tych, którzy wykonują takie prace poboczne jak: sprzątanie, przygotowywanie posiłków, dostawy materiałów. Identyfikator jest obligatoryjny dla wszystkich pracowników budowy, i nie ma znaczenia, o jakim charakterze wykonywana jest praca.

Przy zamawianiu identyfikatora Byggekort nie trzeba się zbyt wysilać umysłowo, ale niestety musimy wybrać się do kilka instytucji, aby sprawdzić, czy na pewno jest się w nich zarejestrowanym. Chodzi tutaj o następujące miejsca: Enhetsregisteret (Rejestr Działalności Gospodarczej), Folkeregisteret (Urząd Ewidencji Ludności) lub SFU (Centralny Urząd Podatkowy dla Zagranicy), Aa-registeret (Rejestr pracodawców i pracowników), MVA-registeret (Rejestr podmiotów gospodarczych zobowiązanych do płacenia podatku VAT). W rejestrach powinni widnieć zarówno pracownicy, jak i pracodawcy.