Polski program
do norweskich
FAKTUR
Napiszesz do nas?
*
*
*
* *pole obowiązkowe
Norweski portal
Norweski portal
Norwegia firma
Reklama
12. Jakiego rodzaju podatki płaci norweski przedsiębiorca?


Powrót do zakładki FAQ


Norweski przedsiębiorca zobowiązany jest do płacenia następujących podatków:

28% od zysku przedsiębiorstwa - podatek dochodowy.
11 % od zysku przedsiębiorstwa - odpowiednik polskiej składki ZUS.
Oba powyższe podatki przedsiębiorca płaci jednocześnie w formie zaliczek.

Ponadto system płacenia podatków funkcjonuje w sposób następujący:

Po otwarciu działalności gospodarczej, przedsiębiorca zobowiązany jest zadeklarować, ile zarobi w obecnym roku obrotowym. Następnie, urząd od tej kwoty liczy podatek w wysokości 39%, to znaczy, 28% podatku dochodowego i 11% ZUSu. Kwota, która powstaje, jest następnie dzielona na 4 równe raty, które należy płacić do urzędu w formie zaliczek. Pierwsza rata jest płatna do piętnastego marca. Po zakończeniu roku obrotowego do końca maja przedsiębiorca zobowiązany jest złożyć zeznanie podatkowe, w którym dokładnie opisze ile zarobił i jaki podatek powinien zapłacić. Jeżeli okazuje się, że przedsiębiorca dostanie zwrot, wypłata środków od państwa nastąpi w czerwcu lub w październiku. Może również okazać się, że przedsiębiorca powinien dopłacić, bo zaliczki były zbyt małe.

Kolejnym podatkiem przedsiębiorcy jest VAT zwany po norwesku MVA, jednakże nie wszystkie podmioty gospodarcze muszą go płacić, na przykład usługi bankowe lub ubezpieczeniowe są zwolnione z płacenia podatku VAT. Firma budowlana lub z branży sprzątającej jest zobowiązana do płacenia podatku VAT, który wynosi w Norwegii 25%. Ważne jest to, że VAT należy płacić dopiero po osiągnięciu obrotów w wysokości 50 tysięcy koron. Oznacza to, że do 50 tysięcy koron można wystawiać faktuy bez VAT, natomiast, kiedy obroty przedsiębiorstwa przekroczą te sumę, faktury powinny uwzględniać podatek VAT.

Wymienione podatki są obowiązkowe dla każdej firmy, która nie zatrudnia pracowników. Jeżeli firma zatrudnia pracowników dodatkowo jest ona zobowiązana do płacenia podatku od zatrudnienia, który wynosi 14,1% od pensji brutto pracownika.